Negyedik mese: a leánybúcsú

2014 március 12. | Szerző:

 Hens-NightA leánybúcsú: A leánybúcsú hagyományos formája a leánysirató, amelyet közvetlenül az esküvő előtt tartottak. A leánybúcsú ma ismert, egyre inkább terjedő változata kevésbé a magyar népszokásokból táplálkozik, inkább a média hatására terjedt el.

A leánybúcsúról első körben érdemes tudni, hogy a legénybúcsúhoz hasonlóan a barátok, pontosabban barátnők szervezik, teljes titokban. A legfontosabb eldönteni, hogy milyen típusú leánybúcsút szervezünk, hiszen a résztvevők kora, neme és száma alapjaiban meghatározza a menetrendet.

Korábban több típusa is volt:

 Klasszikus leánybúcsú: A szülői házban rendezik az idősebb női rokonok és a barátnők bevonásával. A lányok és az asszonyok közösen főzőcskéznek, iszogatnak és hajdani történetek felelevenítésével búcsúztatják el a menyasszonyt. Előnye, hogy az édesanyát is be lehet vonni, az egész család számára emlékezetessé lehet tenni az eseményt.  

Vegyes leánybúcsú: A menyasszony és a vőlegény barátai közös búcsút rendeznek, ugyanakkor jelentheti a fiúbarátok bevonását is. Aki csak részben szeretné összekeverni a két mulatságot, annak a közös kezdést, vagy ennek fordítottját, a közös befejezést ajánljuk: egy megadott időpontban, amikor már mindenki feloldódott és a hangulat kellőképpen emelkedett, a két társaság egy megbeszélt helyen találkozik. Előnye, hogy a leendő pár együtt töltheti a búcsúztatóját.

Modern leánybúcsú: Kizárólag az ara barátnői vesznek részt rajta. A helyszín szinte bármi lehet: lakás étterem, szórakozóhely, hétvégi ház. A leánybúcsú időtartama is szabadon variálható kezdve az esti kikapcsolódástól a többnapos mulatságig. Előnye, hogy korlátlan lehetőséget kínál: táncos fiúk, „asszonyt próbáló” feladatok, kényeztető kúra, táncház…

Összegyűjtögettem néhány jó kis feladatot a lánybúcsúhoz.

Cukorka játék

A csapatban mindenkinek adjatok néhány cukorkával telerakott nyakláncot. Csak fiúk ehetnek cukrot a nyakláncról. Hogy nehezebb legyen a feladat azt is meghatározhatjátok, hogy milyen típusúak legyenek a fiúk, pl. szőke, sapkás, rövidnadrágos stb. Akinek előbb elfogy a cukor a nyakláncról, ő kap valami ajándékot, pl. egy italt. Előre vásárolhattok egy emlékkönyvet is, amibe a menyasszonynak szóló jókívánságokat kell felíratni a fiúkkal.

Alacsonyabb-magasabb kártyajáték

A menyasszony húz egy kártyát és ki kell találnia, hogy a következő kártya ennél magasabb vagy alacsonyabb lesz. Ha rosszul találja el, akkor innia kell az italából. Ha jól találja el, akkor folytatja minimum 5 alkalommal, majd eldöntheti, hogy folytatja vagy átadja a következőnek. A következő hasonlóan folytatja, és az 5. húzás után ő is átadhatja a lehetőséget.

Cukorka eladása

A menyasszony kapjon egy zacskó cukrot, amit szemenként kellett eladnia a szórakozóhelyen lévő fiúknak. Darabonként 100 Ft-ot kellett kérnie, és minél többet eladnia. Meghatározhattok egy határt, hogy minimum mennyi pénzt kell összegyűjtenie a menyasszonynak. Ha nem sikerül neki, akkor kitalálhattok valami büntetést. Például, hogy küldjön el egy szerelmes sms-t a vőlegénynek általatok megadott szavakból. De talán egyszerűbb ha iszik egy italt büntetésként. ☺

Gyorstippek:

1. Pólóra aláírásokat és telefonszámokat gyűjteni kizárólag fiúktól!

2. Petrezselyem árulása különféle szórakozó helyeken (valóban el kell adnia és pénzt kell kapnia érte!)

3. Szerelmeslevél írása oda nem illő szavak felhasználásával (pl: mészárszék, szalmakalap, szűzérme, slusszkulcs, stb.)

4. Fiúkat toborozni csoportképre. (Lehetőleg 10 fölötti létszámban).

5. Jókívánságokat gyűjteni egy füzetbe az utcán, vagy szórakozóhelyen

6. Sötétben kell felöltöznie, kisminkelnie magát, majd úgy az utcára menni

7. Fel kell hívnia a telefonkönyvből egy olyan nevű férfit, mint a vőlegénye, közölnie kell vele férjhezmeneteli szándékát. Ezután tanácsot kell kérni tőle, hogy miben rejlik a jó házasság titka.

8. Címke kivágása fiúk nadrágjából, pólójából stb. az utcán

9. Hívjon fel valakit a telefonkönyvből, aki azonos keresztnevű, mint a vőlegénye, és mondasson el vele egy szerelmes verset magának

10. Kérdezzen meg járókelőket az utcán, szerintük mivel tehetné leendő férjét boldoggá? (esetleg kamerával rögzítheti valaki a jelenetet.)

11. Osztogasson szórólapokat vicces felirattal, pl: “Segítség, jövő héten férjhez megyek!”

12. Bekötött szemmel ismerjen fel különböző fűszereket

13. Héliummal töltött lufiból kortyoljon, és úgy énekelje el kedvenc slágerét

14. Kösse meg egy idegen férfi nyakkendőjét az utcán

15. Az ara pólóját ragasszátok tele piros szívekkel. Ezeket a szíveket adja el jóképű fiúknak

16. Vicces kérdésekre válaszoljon, előre megadott szavakkal, pl: “Miért nem főztem vacsorát?” “Miért nem hoztam el a gyereket az óvodából?” “Miért vettem egy újabb ruhát?”

17. Tejszínhabos banánevés kéz nélkül    pasi

18. Uborka öltöztetése óvszerbe

19. Puzzle összerakás időre (leendő férj egyik fényképével)

20. Bekötött szemmel, egy tálban lévő tárgyak tapintás alapján való beazonosítása (banán, uborka, alma, stb.)

és a +1 az izmos táncos fiú produkciója

Miután eldöntöttük, hogy milyen típusú leánybúcsút tartunk, kik vesznek részt rajta és mekkora anyagi áldozatot hozunk, kezdődhet a szervezés!

Források: www.harmonet.hu   www.nlcafe.hu  www.unnep.eu  http://lanybucsu.eu/

Harmadik mese: ami megelőzi az esküvőt

2014 március 11. | Szerző:

majusfaEz egy korábban keletkezett cikkem, de mivel múltbatekintős,  nem sokat veszített az aktualitásából.

Az esküvő egy életre szóló döntés, melynek sok meghatározó pillanatához kötődnek szimbolikus tárgyak és hagyományok.

Nyilván minden tájegységnek megvannak a saját szokásai, de a kommunikációs csatornák révén, ezek egyre inkább összemosódnak, és kialakul egy olyan szokáscsokor, ami általánosan ismerté válik országszerte.

Néhány általános lánykérést, eljegyzést és menyegzőt övező hiedelemből és hagyományból válogattunk össze egy bokrétát. Időrendben az esküvő előtti, ma már sokszor csak múltba vesző hagyománynak tűnő szokásoktól kezdődően az esküvő napjáig jutunk majd el a cikkekben. Természetesen hangsúlyoznom kell, hogy az alábbiak csak egy lehetséges változatot képviselnek, nem kizárólagos forgatókönyvek, csak ízelítőt adnak a házasulandóknak.

Májusfa: május elsejét megelőző estén, vagy inkább éjjelén állítottak májusfákat a szerelmes fiatalemberek. Ez titokban történt úgy, hogy a kiszemelt leány kapujánál egy fát szúrtak le a földbe, s egy ruhát akasztottak rá. Ha másnap a leány abban a ruhában jelent meg, a fiú örülhetett. Ha nem, kikosarazták. Ez a szokás némelyik faluban még ma is él, városokban már nem szokás.

Máshol, múlt századi forrásokban, a májusfaállításról természetesen nem csak az esküvő kapcsán találunk feljegyzéseket: minden év május elsején a falukban, városokban, sok épület előtt lehet leszúrva látni virító zöld levelű, ágas-bogas, karcsú, magas fákat, melyeken virágok, szalagok, déli gyümölcsök, italok, füzérek stb. díszelegnek. Falvakon nőtlen ifjak kedveseik ablaka előtt állítják fel május első napján virradóra a májusfát. Azonban az eredete még a múlt századnál is mélyebbre nyúlik vissza a múlt homályába: a májusfáról azt írják, hogy szent Jakab és szent Fülöp, midőn térítgetni jártak, útitársuk lett Valburga nevű szűz hajadon; ezért tettéért a pogányok tisztátalan személynek nyilvánították, és rágalmazták. A leány azonban, hogy elűzze a gúnyolódókat, elővette vándorbotját, letűzte a földbe, előtte letérdepelt, imádkozott, s erre alig múlt el egy-két óra, midőn a pogányok szeme láttára leszúrt bot kizöldült. Ez volt szent Jakab apostol napja virradójára, azaz május elsején. Nőtlen ifjak ez időtől ez okon szoktak magas zöldfát jó magaviseletű(!) hajadonok ablaka előtt felállítani, még pedig ha lehet észrevétlenül.

De ha már felállították, bizony nem lehetett csak úgy sorsára hagyni, májusfát vagy májusi gallyat bizony világosig őrizni kellett. A két világháború között divatba jött a szerenád, az éjjelizene május elsején. Nagykőrösön amelyik lánynak már volt udvarlója, az május elsején kapott májusfát. Leggyakrabban nyárfa volt, de állítottak vadkörtét, orgonát is. A fákra színes papírszalagokat akasztottak. Ezután szerenádot adtak, amit a lánynak fogadni illett egy szál gyufa vagy gyertya meggyújtásával. A szerenádot követően a lány kiment és borral kínálta a legényeket.

A májusfák kidöntése járt együtt általában nagyobb ünnepélyességgel, táncmulatsággal. A májusfa ledöntésének szertartásos mozzanata volt a fa körültáncolása, a májusfára mászás.

Különösen nehéz volt a lehúzott kérgű, magas fát megmászni. Azé lett a tetejére erősített ital, akinek ez sikerült. Gyakran megtréfálták egymást azzal, hogy az üvegbe paprikás vizet tettek.

Ha jól sikerült a májusfaállítás, a kiválasztott leány felvette a fára akasztott ruhát, akkor talán már a lánykérés is következhetett.

A lánykérés jeles napján a vőlegény — összeszedve minden bátorságát, elvére az ember nem megy minden nap lánykérőbe — elmegy választottjának szüleihez, s megkéri a lány kezét.

Ilyenkor általában szokás a szülőknek ajándékkal is kedveskedni, a lány anyjának virágot, apjának pedig bort, esetleg más nemes italt visz. A leánykérés célja korábban a lányos család és a lány házasságra való hajlandóságának felderítése volt. Mindig a lányos háznál történt, ahová ünnepélyesen elvonult egy vagy több felkért személy a házasulandó legény, illetve annak szülei képviseletében: kérő, rokonok esetleg együtt is mehettek a szülőkkel, a legénnyel. A leánykérés időpontjául legtöbb helyütt az esti órákat említik, olykor a kora reggelt, amikor biztos, hogy otthon vannak, s amikor kevésbé látták meg, akikre nem tartozott.

Régen, ha nem tetszett a fiú a családnak, akkor kitették a szűrét (a szó mindkét értelmében). Ez a szokás is átformálódott már napjainkra. Hagyománytiszteletből egy része a házasulandó ifjaknak még a szülők elé járul, de manapság sokkal sordöntőbb az a pillant, amikor a leánynak teszik fel azt a bizonyos kérdést. Egyre gyakrabban hallani, hogy a hölgyek valami különleges lánykérésről álmodoznak. Úgy tűnik, minimális elvárás a romantikus holdfény és a térdre ereszkedés, de minél izgalmasabb, különlegesebb a kézkérés, annál boldogabban rebegi majd az arajelölt az igent.

Az eljegyzés, vagy kézfogó.

gyuru2Az esküvőt minden esetben az eljegyzés előzi meg. Általában valamelyik nagy ünnephez (pl. karácsony, húsvét…) szokás kapcsolni. Ez a pár első közös ünnepe, s ilyenkor rajtuk kívül általában csak a szülők vannak jelen. Gyűrűt cserélnek, és kitűzik az esküvő napját.

A modern világ ez a szertartást talán egy picit háttérbe szorította, nem tulajdonítanak neki akkora jelentőséget, pedig talán életünk egyik legnagyobb döntése. Az eljegyzés addig nem hivatalos, míg nincs eljegyzési gyűrűje a menyasszonynak, melyet a bal kezének gyűrűsujján visel. Az eljegyzési gyűrűt a vőlegény ajándékozza a menyasszonynak. Manapság gyakori, hogy a fiatalok együtt választják ki a gyűrűket.

Az eljegyzést az eljegyzési vacsorán jelentik be hivatalosan a családtagoknak. Ezt hagyományosan a menyasszony szülei rendezik, de ma már a vőlegény családja is megteheti, de közös szervezésben, étteremben is gyakori a megrendezése.

Az évek során a karikagyűrű divatja is változik. Napjainkban gyakori, hogy az eljegyzési gyűrű lesz egyben a házassági gyűrű is, csak átkerül a jobb kéz gyűrűsujjára. A gyűrűválasztás is, mint minden más, függ a pár ízlésétől és pénztárcájától.

Forrás: www.harmonet.hu; www.nlcafe.hu;  www.unnep.eu ;

Fotó: justmarried-photography.blogspot.hu;

Legutóbbi hozzászólások

    Kategória

    Blogkövetés

    Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

    Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

    Üzenj a blogger(ek)nek!

    Üzenj a kazánháznak!

    Blog RSS

    Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!